481 بازدیدها 0 نظرات

خبر جدید افزایش زمان خدمت سربازی

از در نوامبر 9, 2011
 

همه این چند سال تمام خبرها از نظام وظیفه، حکایت از کاهش مدت خدمت سربازی داشت…

همه این چند سال تمام خبرها از نظام وظیفه، حکایت از کاهش مدت خدمت سربازی داشت؛ از کاهش خدمت از ۲۴ ماه به ۲۱ ماه گرفته تا کاهش یک تا چهار ماهه خدمت برای سربازان تحصیلکرده در دانشگاه‌ها. این‌بار اما خبرهای جدیدی می‌رسد که شاید برای آنها که هنوز دوران سربازی را پشت سر نگذاشته‌اند، خبر خوشحال‌کننده‌ای نباشد.

ستادکل نیروهای مسلح برای اولین بار در این چند سال به افزایش خدمت سربازی اشاره می‌کند. سردار کمالی می‌گوید: «افرادی که در سال ۹۰ به خدمت اعزام شوند در شمول مقررات این سال هستند.» و در صورت افزایش مدت خدمت سربازی «این موضوع شامل آنان نمی‌شود.» او همچنین گفته است که مرحله اخطار به مشمولان غایب از طریق کلانتری‌ها و دستگیری افرادی که با توجه به اخطار اولیه خود را معرفی نکرده‌اند، شروع شده است.

در چند سال گذشته نه خبر از افزایش خدمت سربازی بوده و نه مشمولی به دلیل سر باز زدن از رفتن به خدمت بازداشت شده بود البته قانون بازداشت مشمولان در زمان جنگ بسیار جدی گرفته می‌شود اما پس از آن زمان از شدت آن کاسته شده بود.

آسان‌گیری در رابطه با خدمت البته به اینجا محدود نماند وقتی زمان خدمت سربازی از ۲۴ ماه به ۲۱ ماه رسید و پس از آن هم با کسری‌های جدید، مدت خدمت مشمولان لیسانس یک ماه، فوق‌لیسانس دو ماه، دکترا سه ماه و فوق دکترا چهار ماه کاهش یافت. همچنین مدت خدمت محققان فوق‌لیسانس و بالاتر به‌ازای تحقیق یا اختراعی که در زمینه مسایل نیروهای مسلح ارایه کنند، دو ماه تا یک سال کسر شد.

با وجود همه این کسرخدمت‌های چند سال گذشته و افزایش شرایط معافیت‌ها، فرمانده نیروی انتظامی هم چهار روز پیش گفته بود: «تهدید همیشه برای کشور وجود دارد و کاهش خدمت سربازی به صلاح کشور نیست.» و حالا هم جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح از افزایش احتمالی مدت خدمت سربازی خبر داده است؛ خبری که با توجه به آنچه فرمانده ناجا می‌گوید، با توجه به تهدیدهایی است که همیشه برای کشور وجود دارد.

در چند سال گذشته تعداد کسانی که شامل معافیت از خدمت می‌شدند هم افزایش یافته بود و تعداد سربازان آنقدر مازاد بر نیاز بود که برخی مشمولان چند ماه در انتظار اعزام به محل خدمت می‌ماندند. برخی سربازان دوره خدمت وظیفه را دوره‌ای بیهوده می‌دانند و برخی هم نظر دیگری دارند، اما آن گونه که سردار احمدی‌مقدم می‌گوید، دوران سربازی را نباید زمان علافی و اتلاف وقت دانست. حالا مشمولان باید منتظر باشند و ببینند که ستاد کل نیروهای مسلح چه تصمیمی برای آنها می‌گیرد. خدمت وظیفه عمومی بیشتر می‌شود یا همین قدر می‌ماند.

اولین کسی باشید که نظر می دهید!
 
پاسخ دهید »

 

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر خودتون ثبت کنید.